News

10 iemesli sēt starpkultūru

Atrast 10 iemeslus sēt un audzēt starpkultūras ir viegli, grūti ir izvēlēties tikai 10 no plašā klāsta. Protams atkarībā no saimniecības atrašanās vietas un saimniekošanas veida primārie iemesli var atšķirties, bet neatkarīgi no tā pozitīvo ietekmi izjutīs ikviens. Zemāk 10 ieguvumi no starpkultūru audzēšanas.

  1. Starpkultūra palielina augsnes organiskās vielas līmeni. Visiem zināms, ka augu atliekas pēc labības kulšanas sadaloties un ar slieku palīdzību iestrādājas augsnē. Bet audzējot starpkultūras ir iespēja organikās vielas līkmeni palielināt daudz ātrāk.
  2. Starpkultūras paaugstina udens infiltrācijas spēju augsnē. Starpkultūras augi ar dziļām saknēm salauž sablīvētos slāņus augsnē, tādejādi augsne var apsorbēt un uzkrāt lielāku ūdens apjomu ātrāk. Izveidotie porainie kanāli saglabājas ilgu laiku tā palīdzot izvairīties no lauku applūšanas un augu izslīkšanas.
  3. Starpkultūras izmanto ūdeni. Pareizi izvēlēta starpkultūra var izmantot lielu apjomu augsnes mitrumu un tādejādi pavasarī ātrāk izžāvējot tīrumus. Atrāk sauss tīrums pavasarī nozīmē agrāku darbu sākšanu.
  4. Starpkultūras nomāc nezāles. Dažādas starpkultūras kultūras lieliski palīdz cīnīties ar nezālēm tās noēnojot un citādi apspiežot. Piemēram rudzi ar savu lielo augumu un masu izcili kalpo šim mērķim.
  5. Starpkukltūru var izmantot kā lopbarību. Mērķtiecīgi izvēlēts starpkultūras maisījums, un tās audzēšas periods, var tikt izmantota kā barība liellopiem. Tādejādi ieguvumus augsnei no starpkultūras audzēšanas papildina kvalitatīva lopbarība.
  6. Starpkultūra palīdz piesaistīt slāpekli augsnei. Izmantojot starpkultūras maisījumā tauriņziežus var piesaistīt atmosfēras slapekli un sadaloties šo slāpekli piesaista augsnei. Tas ļauj nakamajai kultūrai izmantot šo slāpekli un samazināt nepieciešamo papildmēslojuma daudzumu.
  7. Starpkultūras samazina augsnes eroziju. Ar starpkultūrām nosegta augsne ir vairāk pasargāta no vēja un lietus erozijas ietekmes.
  8. Starpkultūras baro savvaļas dzivniekus. Starpkultūras kalpo kā tiešs barības avots dažādiem dzīvniekiem. Papildus lielajiem dzīvniekiem no starpkultūrām pārtiek arī putni un sliekas. Plašākai faunai ir pozitīva ietekme un daudzveidību.
  9. Starpkultūras pārvieto augsnes barības vielas. Starpkuktūras ar dziļu sakņu sistēmu augot un attīstoties no augsnes dziļākajiem slāņiem augsnes barības vielas pārvieto augstāk un sadaloties tās atbrīvo virskārtā. Tā piemēram slāpkekli no dziļakiem slāņiem novieto virspusē kur to var pilnvērtīgi izmantot nākamais kultūraugs.
  10. Starpkultūras pārstrādā augsnes barības vielas. Augoši augi ir nepieciešami barības vielu ciklam. Augsnes bioloģijai ir nepieciešamas pārmaiņas. Un augsnē ar labu barības vielu pārmaiņu ciklu, ātrāk palielinās organiskās vielas līmenis.